Göz kapağında oluşan sorunlar kişinin göz sağlığını ve güven hissini etkiler. Zaman, yerçekimi ve genetik nedenlerle, hareketli dokular olan gözkapaklarında bazı şekil bozuklukları ve deformiteler oluşabilir. Kimi durumlarda bu bozukluklar estetik kaygı dışında hastanın konforunu bozan, hayat kalitesini düşüren ve göz sağlığını tehdit eden şekillerde gelişebilir.  Entropion (gözkapağının içe dönmesi) ve ektropion (gözkapağının dışa dönmesi) bu deformitelerin en sık görülenlerindendir. Oküloplastik cerrahi temellere hakim uygun ellerde tedavisi mümkün olan göz kapağı hastalıklarıdır.

Entropion Nedir?

Entropion, göz kapağının içe doğru dönmesiyle karakterize edilen göz kapağı hastalığıdır. Daha çok alt kapaklarda olmakla birlikte üst göz kapaklarda da görülebilir. Doku içe döndüğünde kirpikler korneayı rahatsız eder ve çok acı verici olabilir. Kirpiklerin gözün ön yüzeyine karşı sürekli sürtünmesi kornea iltihabı ve tahrişine neden olabilir.

Entropion Nedenleri

Entropiyon, göz kapağı tendonlarının gevşek olması nedeniyle meydana gelir. Bu durum yaşlı bireylerde daha yaygındır, çünkü kollajen iplikçikleri yaşla parçalanır ve vücut cildi destekleyen matrisi yeniden oluşturmak için yeterli kollajen üretmez. Yeterli destek olmadan, göz kapağı göze doğru dönebilir.

Entropionun Belirtileri Nelerdir?

Gözlerde yabancı cisim hissi, aşırı hassasiyet, kızarıklık, ışık hassaslığı, kaşıntı, batma, yanma, sulanma, ağrı ve hatta bulanık görme yapabilir. Kimi zaman hastalar kapağın yanlış bir şekilde içeri döndüğünü fark ederek elleriyle düzeltirler. Ancak birkaç göz kırpmadan sonra kapaklar tekrar içeri dönecektir. Aksine elle düzeltme zaten bozuk olan kapak dinamiğini iyice bozarak içe dönmenin daha kalıcı olmasına ve dokuların yeni konuma yapışmalarına neden olacaktır. Bu da cerrahi düzeltmeyi güçleştirir. Bu tür kapaklarda medikal bir tedaviyle sonuç almak mümkün olmadığından çok geç kalmadan yani gözün kendisi içeri dönen kapaktan zarar görmeden ve dokular yeni konumlarında anormal yapışıklıklar ve yara dokusu oluşturmadan cerrahi düzeltme yapmak uygun olacaktır.

Entropion hakkında ayrıntılı bilgi ve konsültasyon için dilerseniz linkteki form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz: https://forms.gle/UsDL2XaLGwtMPnLu6


Diğer Uygulamalar

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz.