Ektropion genellikle alt kapak olmak üzere göz kapağının dışa doğru dönmesi durumudur. Özellikle alt kapaklarda olduğunda gözyaşının tahliyesini de bozarak gözyaşının alt kapak içerisinde göllenmesine ve dışarı akmasına neden olabilir. Bu da hastaların devamlı kapaklarını kurulamalarına ve kapak cildinde tahrişe neden olabilir. Uzun süre tedavi edilmezse entropion da olduğu gibi dokuların yeni pozisyonda sertleşmeye başlaması ile giderek düzeltilmesi daha zor bir hal alabilir. Erken dönemde cerrahi ile müdahale edilmelidir.

Ektropion Nedenleri

Ektropion, göz kapağı destek tendonlarının gevşekliği ve / veya göz kapağı dokusunu göz küresine karşı sabitleyen kaslardaki kas zayıflığı ile ilgili olabilir. Kas zayıflığı; doğal yaşlanma süreci, enfeksiyon vb nedenlerle oluşabilir. Bir kere gevşeyen kapak dokusu dışarı doğru dönmeye başlayınca yerçekiminin de etkisiyle giderek artar. Yukarda da belirttiğimiz gibi gözyaşının göllenmesi ile sulanma ve akma da olacağından hastalar akan göyaşını kurulamak zorunda kalırlar. Bu durumda zaten gevşemiş dışarı dönmüş kapak yapı olarak iyice bozulur.

Ektropionun Belirtileri Nelerdir?

Gözde yaş birikmesi nedeniyle aşırı sulama, batma, yanma, kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet ve yabancı cisim hissi.  

Ektropion hakkında ayrıntılı bilgi ve Op. Dr İskender Alkın Solmaz ile online canlı video konsültasyon için dilerseniz linkteki form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz: https://forms.gle/UsDL2XaLGwtMPnLu6


Diğer Uygulamalar

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikası sayfasımızı ziyaret edebilirsiniz.